• Panorama ziemi pilickiej

  • Panorama ziemi pilickiej

  • Panorama ziemi pilickiej

  • Wzgórze św. Piotra

Tu, gdzie dziś jest w Pilicy duży zalew, były jeszcze do niedawna bagna i mokradła. Na nich to w dawnych czasach miały pokazywać się świetliki, czyli małe płomyki ognia, które wskazywały drogę do ukrytego skarbu.

Wiele lat temu właścicielką pileckich włości była piękna niewiasta. Nie bardzo mogła dać sobie radę z zarządzaniem majątkiem, więc postanowiła znaleźć sobie męża. W końcu trafiła na odpowiedniego kandydata. Po dłuższej znajomości postanowili się pobrać. Przygotowania do ślubu i wesela zostały rozpoczęte.

Bardzo dawno temu, przed tysiącem lat, tam gdzie dziś są pola między Smoleniem a wzgórzem św. Piotra, były lasy. Wiodły tam też drogi, którymi podróżowali kupcy. W tych lasach siedzibę swą urządzili zbójcy. Ich banda napadała na kupców i samotnych podróżnych. Byli okrutni i nikogo nie oszczędzali, łupili bez litości.

Działo się to 4, a może 3 wieki temu. Na jednym ze wzniesień okalających Pilicę wznosił się widoczny z dala renesansowy pałac otoczony pięknym parkiem. Zmieniający się właściciele onego pałacu i klucza dóbr do niego przynależnych, byli ludźmi majętnymi. Bogactwo to miało być przyczyną rodzinnej tragedii, o której zachowała się krążąca wśród ludności legenda.