• Panorama ziemi pilickiej

  • Panorama ziemi pilickiej

  • Panorama ziemi pilickiej

  • Wzgórze św. Piotra

Kim był nowy dziedzic ? – potomkiem wielkiego rodu kniaziowskiego (książęcego) Zbaraskich mających rozległe majątki w województwach: bracławskim, kijowskim i wołyńskim. Ich rodową posiadłością był Zbaraż (na terenie dzisiejszej Ukrainy). Z rodu Zbaraskich wywodzą się Wiśniowieccy, czyli słynny Jarema Wiśniowiecki, czy też Michał Korybut Wiśniowiecki – król  Polski. Książę Jerzy Zbaraski (1573 – 1631) był ostatnim z rodu. Studiował na Akademii Krakowskiej oraz we Włoszech. Podróżował wraz z bratem po Niemczech, Włoszech, Niderlandach, Szwecji. Uczestniczył w oblężeniu Suczawy i w wyprawie na Smoleńsk. Pierwszy świecki senator Rzeczpospolitej, starosta piński, sokalski, podczaszy wielki koronny, kasztelan krakowski. Oprócz posiadłości na Podolu posiadał również  rozległy majątek w Małopolsce. Spoczywa w kaplicy przy kościele Dominikanów w Krakowie, która zresztą sam ufundował i wybudował.

Będąc właścicielem Pilicy dokończył budowę pilickiego pałacu i ufortyfikował go około 1620 r. Budowniczym fortyfikacji był Andrea dell’Aqua, twórca fortyfikacji w Zamościu. Ufundował kościół szpitalny św. Jerzego, dom dla bezdomnych i dom dla ubogich zwanych „dziadkami” przy ul. Krakowskiej. Tej fundacji nadał Giebło wraz z folwarkiem jako uposażenie. Kościół zachował się do dziś i jest jednym z zabytków Pilicy.

Tak więc postać księcia Jerzego Zbaraskiego połączyła obie nasze miejscowości. Dzięki niemu mamy związki za słynną w polskiej historii twierdzą Zbaraż i Ukrainą. Pamiętam, kiedy kilka lat temu młodzież pilickiego gimnazjum zwiedzała twierdzę Zbaraż, zaskoczenie ukraińskiej przewodniczki opowiadającej o Zbaraskich, gdy powiedzieliśmy, że był właścicielem naszego miasteczka. Podała nam swój adres i poprosiła o przysłanie zdjęć kościoła i pałacu.

miriam